sobota, 16 maja 2009

Aktywni jednak potrzebują antyutleniaczy

Kilka dni temu niemieccy uczeni donieśli, że antyoksydanty negatywnie wpływają na efekty ćwiczeń, gdyż przyczyniają się do hamowania pozytywnych działań reaktywnych form tlenu w organizmie. Naukowcy podawali dziennie uczestnikom badań 1000 mg witaminy C i 400 j.m. witaminy E (oba związki są antyutleniaczami). Uczestnicy ćwiczyli przez miesiąc po 85 minut, 5 razy w tygodniu. Wyniki badań miały rzekomo udowodnić, że korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych są zmniejszane przez dostarczanie organizmowi większych dawek przeciwutleniaczy, które redukują wrażliwość na insulinę, zwiększając również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Te doniesienia zostały jednak szybko zakwestionowane.

Uczeni i żywieniowcy stwierdzili, że wnioski niemieckich uczonych to nieodpowiedzialne uogólnienia, gdyż badano tylko dwa związki, a konkluzje rozciągnięto na całą grupę antyutleniaczy. Co więcej, zakwestionowano sam sposób przeprowadzenia badań, jako że niejasne jest, czy wszyscy ich uczestnicy osiągali takie same stany zmęczenia. Oznacza to, że wyniki badań zostały niejako zmanipulowane.

Niemieckim badaczom zarzuca się także pominięcie pozytywnego wpływu przeciwutleniaczy na ból mięśni i ich regenerację po ćwiczeniach fizycznych. Od lat osiemdziesiątych wiadomo, że antyoksydanty poprawiają sprawność oddechową i ogólną ćwiczącego organizmu oraz ograniczają zniszczenia mięśni. Zatem pogląd, że ludzie aktywni fizycznie powinni suplementować dietę związkami antyutleniającymi, zostaje podtrzymany.

Źródła:
www.foodnavigator.com
www.nutraingredients.com

1 komentarz:

  1. Żelazo służy w organizmie do przenoszenia tlenu i jest utleniaczem. Antyutleniacze jak np. herbata wypierają z organizmu żelazo a więc zdolności wytrzymałościowe tlenowe organizmu sie pogarszają.

    OdpowiedzUsuń