sobota, 9 maja 2009

Magnez zupełnie niezbędny dla zdrowia ciała i umysłu

Magnez jest niezbędny dla życia jak woda i tlen. Jest absolutnie najważniejszym minerałem, bez odpowiedniej ilości którego nasze ciało nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Do tego stopnia, że poważny niedobór magnezu może prowadzić do śmierci. Kiedy odkryłem, że istnieje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne, byłem bardzo zdziwiony. Cała organizacja stworzona wokół jednego biopierwiastka? Nie do końca jest to prawda, bo PTMag zajmuje się zagadnieniami związanymi ze znaczeniem wszystkich minerałów, ale sam fakt, jak nazwano towarzystwo uświadamia, który pierwiastek jest dla człowieka najistotniejszy.

Epidemia niedodoboru magnezu
Szacuje się, że od 70% do 90% populacji ma w organizmie za mało tego życiodajnego minerału. Niedobór magnezu, doprowadzając do zawału serca, był przyczyną śmierci 8 milionów ludzi w USA na przestrzeni 50 lat. Specjaliści mówią wręcz o epidemii niedoboru magnezu. Proste zmiany w diecie poprzez włączenie większej ilości magnezu zmniejszyłyby śmiertelność, koszty leczenia oraz podniosłyby komfort życia ludzi. Dobrą informacją dla Europejczyków będzie fakt, że nasze wody i piwo mają o wiele więcej magnezu niż amerykańskie produkty, co powoduje, że obywatele USA są szczególnie zagrożeni konsekwencjami braku magnezu.

Za co odpowiada magnez?
Ogólnie mówiąc odpowiada za normalne funkcjonowanie całego naszego organizmu. Bierze udział w pracy mięśni, a dokładniej w ich rozkurczaniu, podczas gdy wapń odpowiedzialny jest za ich napinanie. Magnez zmniejsza ciśnienie krwi (poprzez regulację mięśni) i jej krzepliwość. Dzięki niemu poprawnie działa nasz mózg, gdyż Mg zapewnia dobrą komunikację między komórkami nerwowymi, co wpływa na zdolności poznawcze i pamięć. Nasze serce, będąc najważniejszym mięśniem u człowieka, także jest regulowane przez ten biopierwiastek, a ściślej mówiąc, Mg wpływa na regularność rytmu pracy tego narządu. Ponad 300 enzymów w organizmie człowieka jest aktywowanych przez ten minerał. Ma działanie regulacyjne w stosunku do wapnia, potasu i sodu. Sam wapń wymaga witaminy D3, by mógł być przyswajany, a ta z kolei jest syntezowana dzięki magnezowi. Inaczej mówiąc bez magnezu nie ma mocnych kości. Pierwiastek ten bierze także udział w budowie wielu tkanek i błon komórkowych, procesach energotwórczych oraz zapewnia poprawną pracę układu immunologicznego i układu trawienia.

Co się dzieje, gdy jest go za mało?
Z przytoczonej powyżej listy, łatwo można się domyślić, jakie są konsekwencje niedoboru magnezu. Gdy go brakuje, przez co funkcjonowanie komórek nerwowych jest upośledzone, stajemy się nadpobudliwi, agresywni, nerwowi, nie potrafimy utrzymać koncentracji, łatwo nas przestraszyć i źle znosimy stres. Dramatycznie spadają zdolności uczenia się i zapamiętywania. Niski poziom magnezu prowadzi także do bezsenności i kłopotów ze snem; zmęczenia, często prowadzącym do chronicznego wyczerpania, jeśli magnezu nie przybywa; depresji; bólów głowy i mięśni; powstawania kamieni nerkowych (odkładanie nadmiaru wapnia); skurczów mięśni (znów wapń bez magnezu); nadciśnienia; zbyt dużej lepkości krwi; bolesnego okresu menstruacyjnego i zespołu PMS u kobiet; problemów z kośćmi (brak przyswajania wapnia bez Mg); drżenia powiek. Jednak konsekwencje niedoboru tego życiodajnego pierwiastka mogą być jeszcze poważniejsze.

"Brak magnezu powoduje choroby serca i śmierć"
Tak, to znane hasło pasuje tu jak ulał. Najpoważniejszą konsekwencją braku magnezu jest zła praca mięśni, a szczególnie serca. W wyniku poważnego stresu magnez zaczyna być zużywany przez mózg, wydzielający aminy, następuje niebezpieczny spadek poziomu biopierwiastka w organizmie przez co nasza życiodajna pompa może przestać pracować, bo przecież magnez odpowiada za rozkurczanie mięśni. Jeśli serce nie "załapie" ponownie i nie ruszy, mamy do czynienia z zawałem. Przypuszcza się, że patologiczny niedobór magnezu był przyczyną śmierci wielu sportowców. Każdy z nas widział chyba upadających na boisku piłkarzy, którzy byli znoszeni na noszach i transportowani do szpitala, po czym ogłaszano, że nie udało się ich uratować. Przypadki dziwnej, nagłej śmierci zdarzały się ostatnio wśród kolarzy oraz niestety, jak wszystkim nam wiadomo, także w Polsce.

W odmianie lekkiej, niedobór magnezu jest przyczyną nieregularnej pracy serca, arytmii oraz innych schorzeń związanych z tym narządem. Innym, równie niebezpiecznym efektem braku magnezu, jest nadciśnienie i zbyt duża krzepliwość krwi, co w połączeniu może być zabójcze, prowadząc np. do udarów.

Co powoduje, że magnezu ubywa?
Jak już wspomniałem, stres, gdyż magnez jest wtedy zużywany przez mózg. Także podczas wysiłku fizycznego magnez jest wydalany wraz z potem. Diety-cud; długie terapie lekami; picie kawy, napojów energetyzujących, coli; zażywanie sterydów; przepracowanie; dieta o wysokiej zawartości soli i cukru; palenie papierosów; chroniczny ból i zbyt duża ilość dostarczanego wapnia, który wypycha magnez, by się wchłonąć (choć nie może, gdyż jest od niego zależny) są głównymi przyczynami ubywania najważniejszego dla człowieka biopierwiastka.

Paradoks
Cała sytuacja staje się tym bardziej niebezpieczna, gdy uświadomimy sobie, że nie tak łatwo uzupełniać niedobory magnezu. Choć jest to zupełnie niezbędny dla nas minerał, to, paradoksalnie, jego wchłanianie z pokarmu jest niezwykle niskie - do ok. 40% magnezu dostarczanego w jedzeniu jest przyjmowane przez nasz organizm. Nie boisz się tego, bo suplementujesz dietę magnezem z witaminą B6, która zapobiega jego utracie? Ja też to robię, ale to niestety nie znaczy, że jesteśmy bezpieczni, gdyż twierdzi się, że nawet osoby suplementujące mają niedobory magnezu. Wystarczy sobie uświadomić problem, patrząc na liczby. Jeśli przeciętny dorosły mężczyzna potrzebuje minimum 400-420 mg magnezu dziennie (a zauważmy, że specjaliści mówią, że ta wartość to absolutnie dolna granica i należy dostarczać jednak trochę więcej Mg), a my zsumujemy ogólnie spożywany dziennie magnez w pożywieniu plus suplementacja tabletką, która ma, załóżmy 50 mg magnezu, to czy jesteśmy w stanie osiągnąć dziennie poziom ponad 420 mg?

Ten ogólny zarys to na pewno nie ostatni wpis o magnezie, bo temat jest daleki od wyczerpania.

Źródła:
Polskie Towarzystwo Magnezologiczne
www.mgwater.com
www.lef.org
www.bodyandfitness.com

5 komentarzy:

  1. Tu jest fajny artykuł o źródłach magnezu w produktach:
    Niedobór magnezu - przyczyny, skutki, profilaktyka.
    Jak sam tytuł porady wskazuje, traktuje ona o przyczynach niedoboru, jego skutkach i profilaktyce.

    OdpowiedzUsuń
  2. fajny wpis, super się czyta, niedobór magnezu to nie przelewki, wiem coś o tym, suplementacje mam w syropie magsolvit b6, do tego dieta i póki co jest ok

    OdpowiedzUsuń
  3. witam ;) tak artykuł bardzo dobrze napisany. tez miałam problemy z niedoborem magnezu . długo to bagatelizowałam , ale w końcu poszłam do apteki i polecono mi chela mag . Zażywam już 2 tyg i widzę różnicę . Nie bolą mniej juz tak stawy , jestem spokojniejsza . polecam

    OdpowiedzUsuń
  4. witam ;) tak artykuł bardzo dobrze napisany. tez miałam problemy z niedoborem magnezu . długo to bagatelizowałam , ale w końcu poszłam do apteki i polecono mi chela mag . Zażywam już 2 tyg i widzę różnicę . Nie bolą mniej juz tak stawy , jestem spokojniejsza . polecam

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy artykuł. Nie mówi jednak czym oprócz suplementacji uzupełniać magnez. Poczytałem o takich dietach i innych sposobach na tej stronie - http://mozgi.pl/jak-najlepiej-uzupelniac-niedobory-magnezu-8583 . Warto się zapoznać.

    OdpowiedzUsuń